Kahve Yapımı

Tchibo, sevenlerine 60 yıldır en iyi kahveyi sunuyor. Peki, ama iyi kahvenin olmazsa olmazı nelerdir? Lezzetli bir kahvenin hazırlanış yöntemini, sürdürülebilir kahve üretimini, ideal kahve makinesinin nasıl olması gerektiğini ve daha birçok konu hakkında tüyolarımızı burada bulabilirsiniz.

Mükemmel kahve pişirme yöntemi

Adım adım anlatacağımız yöntemler sayesinde filtre kahve, espresso veya caffè crema çeşitlerini en mükemmel şekilde nasıl hazırlayacağınızı öğrenin.

Başlayalım

Kahveye Sevginizi Katın

10 farklı kahve tarifi: Caffe Corretto veya Cafe d'amour lezzetini keşfedin

Hemen deneyin

Hangi kahve makinesi?

Hangi kahve çeşidi için filtre kahve makinesi, süzgeçli makine veya kapsüllü kahve makinesi uygundur?

Devam

İyi şeyler yapıyoruz!

Kahvelerimizin çoğu sertifikalı ve sürdürülebilir kahve üretimidir. Bunu neden bu kadar önemsiyoruz?

Daha fazla bilgi

Kahve hakkında merak ettikleriniz

Cafe do Brasil!

Brezilya denince akla yağmur ormanları, Copacabana, Rio Karnavalı ve Caipirinha gelir. Peki, Brezilya'nın aynı zamanda dünyanın en büyük kahve üreticisi olduğunu biliyor muydunuz?
Kahvenin yurdu Brezilya'ya gidelim

İyi bir espresso nasıl olur?

Klasik espressonun diğer kahvelerden farkı sadece küçük fincanlarda servis yapılması değil. Tchibo'nun master baristası Graziano Chessa'dan püf noktaları alalım.
Espresso: yüksek basınç altında

Kahve lezzetini nasıl korur?

Doğru muhafaza yönteminin ve kaliteli suyun ideal bir kahve aroması için ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Ev yapımı kahve

Eski zamanlardaki gibi kahve pişirmek: Eskiden daha yaygın olarak kullanılan seramik kahve filtreleri günümüzde tekrar moda oldu. Eski lezzeti günümüzde yeniden yakalamanız için tüyolarımızı keşfedin.
Manuel filtre ile kahve pişirmek

Cafissimo tarifleri

Cafissimo makineniz var ve birbirinden farklı lezzetleri merak ediyorsanız, size özel yaz ve kış kahve tariflerimizle kendinizi şımartın.
Hemen deneyin

Filtre tutucusu ile mükemmel kahve yapımı

Klasik filtre tutucusu ile kahve keyfi yeniden doğuşunu kutluyor, çünkü bu şekilde kahve hazırlamak hızlı, kolay ve geçmişe kısa bir yolculuk tadında. Eski zamanlarda olduğu gibi el emeği ön planda.
Filtre tutucusu ile kahve yapımında nelere dikkat etmek gerektiğine buradan ulaşabilirsiniz.
Adım 1: Filtre tutucusu ile ön hazırlık

Kahve filtresini hazneye yerleştirin

Filtre tutucusunu uygun bir kahve demliğinin üzerine koyun ve içine filtre kağıdını yerleştirin. Kağıdın kendine özgü tadını ortadan kaldırmak için biraz sıcak su dökün ve eşit olarak nemlendirdiğinizden emin olun (ardından kahve demliğindeki suyu boşaltın).

Bunu biliyor muydunuz?
Suyun kalitesi kahvenin lezzetini oldukça etkileyen bir faktördür. Su ne kadar yumuşak olursa kahvedeki asitler o kadar ön plana çıkar. Su ne kadar sert olursa kahvenin asiti o kadar nötrleşir.

Kahve aromalarının tam olarak ortaya çıkması için taze ve orta sertlikte su tercih etmek gerekir.
Adım 2: Filtre tutucusu ile doğru öğütme ayarı

İncecik mükemmel bir kahve

Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde saklıdır. Kahve çekirdekleri küçültüldüklerinde ve öğütüldüğünde ise bu aromalar açığa çıkar. Öğütme ayarı ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir .

Filtre tutucusu ile kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olması gerekir.
Adım 3: Filtre tutucusu ve kahve miktarı

Filtreye ne kadar kahve koymalı?

Fincan başı ne kadar çok kahve konulursa kahvenin tadı o kadar acı olur. Normal bir kahve miktarı 7 gramdır ve yaklaşık 125 ml orta sertlikte bir kahve elde edilir. Daha sert veya büyük boy fincandan içmek isteyenler 10 gr (1,5 y.k.) kahve kullanabilir.

Bunu biliyor muydunuz?
Filtre haznesinden de daha kolay bir yöntem ise kahveyi direkt fincanda hazırlamaktır. Bunun için bir fincana 2 yemek kaşığı dolusu kahve ve 150 ml kaynamış su koyun, karıştırın ve biraz bekletin. Hepsi bu!
Adım 4: Filtre tutucusu ile kahve yapımı

Dairesel hareketlerle aromatik lezzetler

Öğütülmüş kahveyi nemlendirdiğiniz filtreye koyun. Üzerinin mümkün olduğunca düz olmasına dikkat etin. Kahvenin üzerini yaklaşık 1 cm geçecek kadar su koyun. Kahvenin biraz kabarmasını bekleyin.

Su tamamen aktıktan sonra kalan suyu yavaşça orta kısımdan kenarlara doğru dairesel hareketler çizerek dökün. En son olarak filtrenin ortasında gelecek şekilde ince şerit halinde biraz daha su dökerek filtrede su seviyesinin kalmasını sağlayın.

Bunları biliyor muydunuz?
Filtreye su döktükten sonra kahvenin yüzeyinde oluşan düz yüzey kahve içindeki maddelerin eşit şekilde ortaya çıktığının bir göstergesidir. Öğütme ayarının tam olması gerektiği gibi olduğunun bir işaretidir. Kahvenin incecik tanelerinin eşit olarak nemlendirildiğini gösterir.

Kahve Yapma Teknikleri

Kahve yapmak bir sanattır. Kahve ne incelikte öğütülmüş olmalı veya miktarı ne kadar olmalı? Süzgeçli kahve makinesi kaşığı kullanılan makineler için doğru kahve hangisidir? Filtre kahve için ne tür kahve kullanılır?

Kahve yapmak bir sanattır. Farklı kahve makineleriyle lezzetli kahve yapma yöntemlerini sizin için adım adım inceledik..

Filtre kahve makinesi

Kahve makineleri arasında klasik olan filtre kahve makinesiyla hızlı ve aynı anda fazla miktarda kahve hazırlamak mümkün. Bu tür makineler için birçok kahve türü kullanabilirsiniz.

Filtre kahve yapmanın püf noktaları

Kahve makinesi

Kahve makinesi kullanacaksanız içinizdeki baristayı ön plana çıkarın. Kahvenin mükemmel öğütülmüş olması ve doğru basınç ile hazırlanması önemlidir. Bu şekilde en iyi espresso lezzetine ulaşabilirsiniz.

Mükemmel Espresso yapmanın yöntemi

Espresso cezvesi

Tipik İtalyan lezzetinde Espresso hazırlamak için Espresso potu en ideal tercihtir. Ancak Espresso yapımında dikkat edilmesi gereken birkaç yöntem var.

İtalya'ya özgü Espresso

French Press

Süzgeçli kahve haznesinde hazırlanan Filtre kahve elle itilen piston sistemi ile çalışır. Burada önemli olan kahve çekirdeklerinin öğütme derecesi ve bekleme süresidir.

French Press ile kahve hazırlama

Makinesiz Filtre kahve yapımı

Eskiden olduğu gibi seramik Filtre kabında filtre kahve yapmak yeniden moda oldu. Lezzetli kahve yapma yöntemleri hakkında tüyolarımızı kaçırmayın.

Geleneksel kahve yapımı

Türk kahvesi

Türk kahvesi bilindik en eski kahve hazırlama tekniğidir. Diğer kahvelerden farklı olarak Türk kahvesi telvesi ile servis yapılır. Cezvede lezzetli kahve pişirme yöntemi için tüyolarımıza göz atın.

Türk kahvesi yapımının tüyoları