Filtre tutucusu ile mükemmel kahve yapımı

Klasik filtre tutucusu ile kahve keyfi yeniden doğuşunu kutluyor, çünkü bu şekilde kahve hazırlamak hızlı, kolay ve geçmişe kısa bir yolculuk tadında. Eski zamanlarda olduğu gibi el emeği ön planda.
Filtre tutucusu ile kahve yapımında nelere dikkat etmek gerektiğine buradan ulaşabilirsiniz.
Adım 1: Filtre tutucusu ile ön hazırlık

Kahve filtresini hazneye yerleştirin

Filtre tutucusunu uygun bir kahve demliğinin üzerine koyun ve içine filtre kağıdını yerleştirin. Kağıdın kendine özgü tadını ortadan kaldırmak için biraz sıcak su dökün ve eşit olarak nemlendirdiğinizden emin olun (ardından kahve demliğindeki suyu boşaltın).

Bunu biliyor muydunuz?
Suyun kalitesi kahvenin lezzetini oldukça etkileyen bir faktördür. Su ne kadar yumuşak olursa kahvedeki asitler o kadar ön plana çıkar. Su ne kadar sert olursa kahvenin asiti o kadar nötrleşir.

Kahve aromalarının tam olarak ortaya çıkması için taze ve orta sertlikte su tercih etmek gerekir.
Adım 2: Filtre tutucusu ile doğru öğütme ayarı

İncecik mükemmel bir kahve

Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde saklıdır. Kahve çekirdekleri küçültüldüklerinde ve öğütüldüğünde ise bu aromalar açığa çıkar. Öğütme ayarı ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir .

Filtre tutucusu ile kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olması gerekir.
Adım 3: Filtre tutucusu ve kahve miktarı

Filtreye ne kadar kahve koymalı?

Fincan başı ne kadar çok kahve konulursa kahvenin tadı o kadar acı olur. Normal bir kahve miktarı 7 gramdır ve yaklaşık 125 ml orta sertlikte bir kahve elde edilir. Daha sert veya büyük boy fincandan içmek isteyenler 10 gr (1,5 y.k.) kahve kullanabilir.

Bunu biliyor muydunuz?
Filtre haznesinden de daha kolay bir yöntem ise kahveyi direkt fincanda hazırlamaktır. Bunun için bir fincana 2 yemek kaşığı dolusu kahve ve 150 ml kaynamış su koyun, karıştırın ve biraz bekletin. Hepsi bu!
Adım 4: Filtre tutucusu ile kahve yapımı

Dairesel hareketlerle aromatik lezzetler

Öğütülmüş kahveyi nemlendirdiğiniz filtreye koyun. Üzerinin mümkün olduğunca düz olmasına dikkat etin. Kahvenin üzerini yaklaşık 1 cm geçecek kadar su koyun. Kahvenin biraz kabarmasını bekleyin.

Su tamamen aktıktan sonra kalan suyu yavaşça orta kısımdan kenarlara doğru dairesel hareketler çizerek dökün. En son olarak filtrenin ortasına gelecek şekilde ince şerit halinde biraz daha su dökerek filtrede su seviyesinin kalmasını sağlayın.

Bunları biliyor muydunuz?
Filtreye su döktükten sonra kahvenin yüzeyinde oluşan düz yüzey kahve içindeki maddelerin eşit şekilde ortaya çıktığının bir göstergesidir. Öğütme ayarının tam olması gerektiği gibi olduğunun bir işaretidir. Kahvenin incecik tanelerinin eşit olarak nemlendirildiğini gösterir.

Filtre tutucu ile kahve yapımı
Filtre tutucu yardımıyla kahve ile küçük bir yolculuğa çıkma vakti! Bu tür filtre tutucular plastikten veya porselenden olabiliyor ve malzemesine göre uygun fiyatlarda bulunuyor. Böylece oldukça basit bir şekilde kahve yapmak mümkün. İster bir fincan ister birkaç fincan kahve yapımı için uygundur. Tabii biraz da zaman ve sabır isteyen bir süreç. Filtre kahve makinelerinde olduğu gibi kağıt kahve filtresini filtre haznesine yerleştirin ve kahveyi ekleyin. Üzerine fincan veya demlik dolana kadar kaynatılmış su ilave edin. Bu tür manuel filtre haznesi için French Press de olduğu gibi istediğiniz kahve türünü kullanabilirsiniz.

Filtre haznesinde kahve yapımı için kahve çeşitlerimiz

 
 
 
 
Çok Yumuşak İçimli ve Dolgun Gövdeli
Yoğunluk:26
239,90TL
191,90TL'den itibaren
TL/100g 76,76
Hızlı Görünüm
Yumuşak İçimli & Kuvvetli
Yoğunluk:36
239,90TL
191,90TL'den itibaren
TL/100g 76,76
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Black'N White Öğütülmüş Filtre Kahve 2X250g
Dolgun ve dengeli aroma
Yoğunluk:56
269,90TL
TL/100g 53,98
 
 
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Privat Kaffee Nadir Cordillera Andina
Peru'nun kuzeyinden gelen karakteristik aroma
32,95TL
  • Feine Milde Öğütülmüş Filtre Kahve 2x250 g
Doğal-yumuşak
Yoğunluk:26
349,90TL
TL/100g 69,98
Hızlı Görünüm