Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve makinesi filtre kahve yapımında kullanılan klasik bir yöntemdir. Bu yöntemle birçok fincan kahveyi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Tchibo'nun dünyanın en güzel yerlerinden gelen birbirinden farklı aromalı kahve çeşitlerinden her birini filtre kahve makinesi kullanarak keşfedebilirsiniz. Bu sayfamızda adım adım filtre kahve yapımını anlatacağız.

Filtre kahve yapımı – filtre kahve demleme yöntemleri

Tchibo’nun büyük kahve dünyasında favori filtre kahvenizi bulduysanız, şimdi size filtre kahve hazırlama işlemini nasıl yapacağınızı anlatalım; çünkü bir filtre kahve yapımı işi bilenler için gerçek bir sanattır.

Adım 1: Filtre kahve için su kalitesinin ayarlanması

Taze su doldurun

Suyun kalitesi kahvenin lezzetini etkileyen önemli bir faktördür. Su ne kadar yumuşak olursa kahve asitleri o kadar ortaya çıkar. Su ne kadar sert olursa kahve asitleri o denli nötrleşir. Tchibo Arabica kahvesinin %100 aromasını yakalamak için orta sertlikte taze su kullanmak gerekir.
Adım 2: Kahve makinesi ve doğru öğütme ayarı

Mükemmel filtre kahve öğütme derecesi nedir?

Kahve keyfi öğütmeden itibaren yaratılır. Kahve çekirdeklerinizi bir kahve değirmeni ile taze öğütmeniz gerekirse, taneciklerin aynı boyutta olmalarına dikkat edin. Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde saklıdır. Kahve çekirdekleri küçültüldüklerinde ve öğütüldüğünde ise bu aromalar açığa çıkar. Öğütme ayarı ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir.

Filtre kahve hazırlamak için orta öğütme derecesi öneririz.
Adım 3: Filtre kahve / su oranı

Bir bardak filtre kahve için kaç kaşık gereklidir?

Fincan başı ne kadar çok kahve konulursa kahvenin tadı o kadar acı olur. Peki bir fincan filtre kahve için ne kadar kahve gereklidir? Filtre kahve su oranı, normal bir filtre kahve ölçüsü 7 gram kahve ve yaklaşık 125 ml su ile yapılır ve bu filtre kahve ölçüsü ile orta sertlikte bir kahve elde edilir. Daha sert kahve içimi tercih edenler her fincan için 8 gr kullanabilir.

Filtre kahve ölçüsü nasıldır?
1 yemek kaşığı toz kahve 7-9 grama eşittir.
1 çay kaşığı toz kahve 3-4 grama eşittir.
Adım 4: Filtre kahvenin demlenmesi

Kahve filtresi nasıl kullanılmalıdır?

En iyi aroma keyfi için iyi filtreleyin.

Kahve filtresini kullanmadan önce biraz nemlendirin. Ardından filtreye arzu ettiğiniz miktarda kahve koyun ve makineyi çalıştırın.

El filtresiyle filtre kahve hazırlama nasıl olur?
Artık filtre kahvenizi el filtresi ile hazırlayabilirsiniz. Uygun bir filtre kahve kağıdını kahve filtresine yerleştirin, öğütülmüş filtre kahveyi dökün ve sıcak su ile (92-96 °C arası bir sıcaklık idealdir) dairesel hareketlerle demleyin.

Pour Over ile filtre kahve demleme nasıl olur?
Burada filtre kahve borosilikat camdan bir demlik ve dayanıklı bir filtre ile hazırlanır. Pour Over demlik son derece kolay şekilde kullanılır: Öğütülmüş kahveyi dökün, sonrasında üzerine su doldurun ve kısa bir süre şişmeye bırakın (buna ön infüzyon denir). Su aşağıya aktıktan sonra, kalan su yavaşça ortadan dışa doğru dairesel hareketlerle dökülür. Pour Over kahveniz hazır!

French press ile kahve yapımını merak ediyorsanız, French press ile filtre kahve nasıl yapılır? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Taze filtre kahve nasıl anlaşılır?
Kahvenizin üzerine su dökerken yüzeyi bir kabuk şekli alırsa bu kahvenin tazeliğini gösterir. Bayat filtre kahve bu şekilde anlaşılabilir. Bunun nedeni ise, taze kahvede bol miktarda bulunan ve su ile temas ettiğinde baloncuklar oluşturan karbondioksittir.

Kalite ve sorumluluk – sürdürülebilir olarak üretilmiş kahve
Etiyopya’nun yüksek arazilerinde hala geleneksel yöntemlerle - kimyasal gübre kullanmadan - yetiştiren ve hasat eden kahve çiftlikleri bulunur. Organik kalitedeki Tchibo filtre kahvelerimiz için kahve kirazları burada sevgiyle tek tek elle koparılır. Biz, bu çiftlikleri destekleriz.

Privat Kaffee çeşitlerimiz için de çekirdekleri Rainforest-Alliance sertifikalı çiftliklerden toplarız – %100 sürdürülebilir kahve yetiştiriciliğinden elde edilir. Bağımsız çevre koruma kuruluşları ile işbirliği içerisinde, kahve çiftçilerinin yaşam koşullarını sürdürülebilir olarak destekleriz ve kıymetli doğanın korunmasına katkıda bulunuruz. Toprakların uzun vadede sağlıklı ve verimli kalabilmesi için, tarım ilacı ve kimyasal gübre kullanımından kaçınırız – çevre aşkına. Yeşil kurbağalı kahve ürünlerimizin tamamı ekolojik ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde üretilir.

Filtre kahve yapmanın püf noktalarından biri Tchibo kahvesidir

 
 
 
 
Çok Yumuşak İçimli ve Dolgun Gövdeli
Yoğunluk:26
239,90TL
191,90TL'den itibaren
TL/100g 76,76
Hızlı Görünüm
Yumuşak İçimli & Kuvvetli
Yoğunluk:36
239,90TL
191,90TL'den itibaren
TL/100g 76,76
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Black'N White Öğütülmüş Filtre Kahve 2X250g
Dolgun ve dengeli aroma
Yoğunluk:56
269,90TL
TL/100g 53,98
 
 
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Privat Kaffee Nadir Cordillera Andina
Peru'nun kuzeyinden gelen karakteristik aroma
32,95TL
  • Feine Milde Öğütülmüş Filtre Kahve 2x250 g
Doğal-yumuşak
Yoğunluk:26
349,90TL
TL/100g 69,98
Hızlı Görünüm