Schließen

Adım adım Filtre Kahve yapımı

Kahve makinesi filtre kahve yapımında kullanılan klasik bir yöntemdir. Bu yöntemle birçok fincan kahveyi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Tchibo'nun dünyanın en güzel yerlerinden gelen birbirinden farklı aromalı kahve çeşitlerinden her birini filtre kahve makinesi kullanarak keşfedebilirsiniz.

Mükemmel lezzetini yakalamak için filtre kahve tarifini, filtre kahve yapmanın püf noktalarını, french press ile filtre kahve yapımını, filtre kahve demleme yöntemini, filtre kahve ölçüsünü ve filtre kahve nasıl yapılırın cevabını burada bulabilirsiniz.
Adım 1: Kahve makinesi ile ön hazırlık

Taze su doldurun

Suyun kalitesi kahvenin lezzetini etkileyen önemli bir faktördür. Su ne kadar yumuşak olursa kahve asitleri o kadar ortaya çıkar. Su ne kadar sert olursa kahve asitleri o denli nötrleşir.

Tchibo Arabica kahvesinin %100 aromasını yakalamak için orta sertlikte taze su kullanmak gerekir.
Adım 2: Kahve makinesi ve doğru öğütme ayarı

Kahveyi hangi incelikte öğütmek gerekir?

Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde saklıdır. Kahve çekirdekleri küçültüldüklerinde ve öğütüldüğünde ise bu aromalar açığa çıkar. Öğütme ayarı ise kahve tadını etkileyen bir unsurdur. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı su gibi veya ekşimsi, sert ve acı olabilir.

Filtre kahve makinesinde kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olması gerekir. İncecik bir kıvamda olmalıdır.
Adım 3: Kahve makinesi ve filtre kahve tarifi

Filtre kahve nasıl yapılır?

Fincan başı ne kadar çok kahve konulursa kahvenin tadı o kadar acı olur. Normal bir filtre kahve ölçüsü 7 gram kahve ve yaklaşık 125 ml su ile yapılır bu filtre kahve ölçüsü ile orta sertlikte bir kahve elde edilir. Daha sert kahve içimi tercih edenler her fincan için 8 gr kullanabilir.

Bunları biliyor muydunuz?
1 yemek kaşığı toz kahve 7-9 grama eşittir
1 çay kaşığı toz kahve 3-4 grama eşittir
Adım 4: Filtre haznesinde filtre kahve demleme

En iyi aroma keyfi için iyi filtreleyin

Kahve filtresini kullanmadan önce biraz nemlendirin. Ardından filtreye arzu ettiğiniz miktarda kahve koyun ve makineyi çalıştırın.

Bunları biliyor muydunuz?
Kahvenizin üzerine su dökerken yüzeyi bir kabuk şekli alırsa bu kahvenin tazeliğini gösterir. Bunun nedeni ise taze kahvede bol miktarda bulunan ve su ile temas ettiğinde baloncuklar oluşturan karbondioksittir.

Filtre kahve yapmanın püf noktalarından biri Tchibo kahvesidir