french press kahve

French Press

French press ile kahve nasıl yapılır?

French Press yıllardır en sevilen kahve yapma yöntemidir. French Press’in kullanımı oldukça kolaydır. Ne elektriğe gerek duyulur ne de kağıt filtreye. Ayrıca French Press temizliği de oldukça hızlıdır. French Press'teki piston, süzgeç filtre kahvesinde olduğu gibi kahve yağlarını filtrelemediği için filtre kahve aromasını tam olarak alırsınız.

French Press nedir? French Press’te filtre kahve nasıl yapılır?
French Press ile mükemmel kahve yapma yöntemi:

Adım 1: French Press nasıl kullanılır?

Demliği önceden ısıtın ve suyu kaynatın

Kahve presini kullanmadan önce sıcak su ile yıkamanız iyi bir fikirdir. Böylece kahve presindeki kahveniz daha uzun süre sıcak kalacaktır.

Ardından suyu kaynatın ve biraz bekletin. Kahve için kullanacağınız suyun ideal derecesi 95° olmalıdır. Tchibo Arabica kahve çeşidinin aromasını %100 tatmak istiyorsanız taze ve orta sertlikte su kullanınız.

Adım 2: French Press’te hangi kahve kullanılır?

French Press kalın öğütülmüş kahve sever

French Press ile yapılan kahvenin tadı yoğun ve nüanslıdır. Bunun sebebi ise öğütülmüş kahve çekirdeklerinin su ile uzun süre temas halinde olmasıdır. Kahvenin değerli olan tüm içeriğinin eşit şekilde çıkması için kalın öğütülmüş kahve kullanmanız önemlidir. İdeal öğütme ayarı ise deniz tuzunun kalınlığında olmalıdır.

Adım 3: French Press için kahve ölçüsü ne olmalıdır?

French Press için kahve miktarı ne olmalı?

Önerimiz: 1 litre suya yaklaşık 60 gr (8-9 yemek kaşığı) toz kahve kullanın. Bir fincan kahveye (140 ml) yaklaşık 13 gr toz kahve düşmüş oluyor. Böylece French Press kahvesi yoğun bir lezzet ve aroma kazanıyor.

Bunları biliyor muydunuz?
1 yemek kaşığı toz kahve 7-9 grama eşittir
1 çay kaşığı toz kahve 3-4 grama eşittir

Adım 4: French Press ile kahve demleme süresi ne olmalıdır?

Basınçla lezzeti yakalayın

Kalın öğütülmüş toz kahveyi demliğe koyun ve suyun bir kısmını ekleyin. Ardından üzerinde altın sarısı bir köpük oluşana kadar kahveyi bir kaşıkla karıştırın.

Sonrasında demliği işaretli olan yere kadar su ile doldurun. Kahvenizi arzu ettiğiniz içim derecesine göre 2 ila 4 dakika kadar demlenmeye bırakın. Arada bir iki kere karıştırın. Daha sonra demlenme pistonunu yavaşça aşağı itin.

French Press için kahve çeşitlerimiz

 
 
 
 
Çok Yumuşak İçimli ve Dolgun Gövdeli
Yoğunluk:26
279,90TL'den itibaren
TL/100g 111,96
Hızlı Görünüm
Yumuşak İçimli & Kuvvetli
Yoğunluk:36
279,90TL'den itibaren
TL/100g 111,96
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Black'N White Öğütülmüş Filtre Kahve 2X250g
Dolgun ve dengeli aroma
Yoğunluk:56
269,90TL
TL/100g 53,98
 
 
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Privat Kaffee Nadir Cordillera Andina
Peru'nun kuzeyinden gelen karakteristik aroma
32,95TL
  • Feine Milde Öğütülmüş Filtre Kahve 2x250 g
Doğal-yumuşak
Yoğunluk:26
419,90TL
335,90TL
TL/100g 67,18
Hızlı Görünüm

French Press ile Kahve Yapımı

Sert kahve seven, ancak aynı zamanda manuel hazırlamada çok az çaba harcamak isteyenler, French Press’i tercih ederler. Burada yedek filtre gerekmez, demleme sırasında suyu hızlı bir şekilde doldurabilir, sadece kısa bir süre karıştırabilir ve birkaç dakika sonra süzgeci aşağı bastırabilirsiniz – bitti. Kullanımdan sonra da French Press hızlıca tekrar temizlenir; çünkü sadece demliği ve süzgeci yıkamanız gerekir. Tek seferden bir fincandan fazla kahve demlemek isterseniz, French Presss yine puan alır: 1 litrelik dolum kapasitesine sahip olanlar da mevcuttur.

French Press

French Press kahve yapımında klasiklerden biridir. İçinde süzgeci bulunan cam demlikli bir araçtır. Çekilmiş kahve uygun miktarda kaynamış su ile French Press demliğine konulur. Belli bir süre bekledikten sonra kapağa bağlı olan süzgeç aşağı doğru bastırılır. Böylece kahve telvesi demliğin dibinde toplanır ve taze yapılmış kahve telvesiz bir şekilde içilir. Kahve telvesi dışında herhangi bir atık oluşmaz. Böyle olunca da French Press doğayı koruma adına iyi bir alternatif olarak değerlendirilir. Dezavantajı: Espresso veya Caffe Creme konusunda French Press ne yazık ki bir seçenek değil.