Cold Brew. Yaz aylarında buz gibi kahve keyfi!

'Sıcak yaz günlerinin sevilen kahvesi ''Cold Brew nedir'' ve Cold Brew demleme ve Cold Brew yapımı nasıldır?
Benjamin Widegreen'e Tchibo yaz kahveleri hakkında 5 soru:

Cold Brew nasıl yapılır?

Cold Brew nedir ve nereden geliyor?
Benjamin Widegreen: Cold Brew demlemesi gerçekten de soğuk yapılan bir kahvedir ve demleme esnasında asla sıcağa maruz bırakılmaz. Avrupa'da popülaritesi son birkaç yıldan beri artmaya başlasa da Amerika'da uzun süredir severek tüketiliyor.

''Normal“ kahveden farkı nedir?
Yavaş demleme ve hazırlama yöntemi sayesinde Cold Brew daha yumuşak içimli bir kahvedir. Her zaman içmeye alışık olduğumuz bir fincan klasik kahveye göre serinletici yaz içeceği olarak sert kahve aromasından uzaktır. Kahve içmeyi çok fazla sevmeyenler de Cold Brew kahvesini rahatlıkla deneyebilir.

Cold Brew nasıl yapılır?
Cold Brew yapımının en güzel yanı kolay hazırlanmasıdır. Cold Brew ekipmanı da alabilirsiniz, rahatlıkla French Press de kullanabilirsiniz. 100-150 gram iri çekilmiş kahvenin üzerine 1 litre soğuk su koyun ve 12-16 saat bekletin. Sonrasında kahve konsantresini bir filtreden geçirin. Hepsi bu! İster buzlu ister diğer içeceklerle birlikte karıştırın için. Bu tamamen damak tadınıza kalmış.

Farklı lezzetlerle tatlandırılabilir mi?
Elbette! Damak tadı sınır tanımaz. Krema, süt veya meyve ekleyerek istediğiniz şekilde zenginleştirebilirsiniz. Herkes en sevdiği lezzeti yakalayacaktır.

Sizin en sevdiğiniz çeşit hangisi?
Esasında sürekli yeni kompozisyonlara aşık olsam da hem hazırlamasını hem de lezzetini en sevdiğim çeşit Cold Brew Kahve. Tek kelimeyle mükemmel! İster sabah ister öğleden sonra için. Tchibo Privat Kaffee African Blue ile Cold Brew Kahve tarifini kolaylıkla kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Hamburg doğumlu Benjamin Widegreen, 14 yıldır kahve uzmanı olarak çalışıyor. 2012'den beri kahve uzmanı olarak Tchibo’daki çalışmaları dışında uluslararası kahve eğitmeni olarak tüm dünyada seminerler veriyor.
Cold Brew

Benjamin'in Favorisi: Cold Brew Kahve

Malzemeler:
• 1 litre soğuk su
• 100-150 g Tchibo Privat Kaffee African Blue
• 1 limon
• Buz küpleri
• Filtre
• 1 sürahi ve French Press
• Su bardağı

Hazırlanışı:
Çekilmiş kahveyi su ile birlikte bir sürahide veya French Press'te karıştırın ve yaklaşık 12 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Oluşan konsantreyi filtreden geçirin ve bir bardağa koyun. Ardından kahveye buz küpleri ve limon kabuğu ekleyin. Afiyet olsun!

Cold Brew Ekipmanları

 
 
 
 
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Filtre Kahve Kağıdı
Nefis bir filtre kahve keyfi için!
14,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • French Press
Çift duvarlı, içeriği uzun süre sıcak tutar
94,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • Kahve Kutusu
Uzun süre tazelik sağlayan, sıkı kapanan geçmeli kapaklıdır
58,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
  • French Press Bialetti
Paslanmaz çelik, Bulaşık makinesinde yıkanabilir, 2 yıl garantili
229,95TL