Schließen
Tüm aileniz için yağmur kıyafetleri

Doğru Yağmur Kıyafet Seçimi

Buz gibi bir yağmur sokakları yıkıyor, şemsiyeler acımasız rüzgâra karşı koyamıyor…
İşe giderken, pazar yürüyüşünde ya da dışarıda spor yaparken günün geri kalanını kuru geçirmek için doğru kıyafetlere ihtiyaç duyarsınız. Bu tavsiye yazısında sizlere yağmur montu, fonksiyonel mont ya da benzeri ürünler seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Küçük bir malzeme bilgisi

Yağmur kıyafetleri tabii ki suya dayanıklı olmalıdır, ama bir kıyafetin gerçekten suya dayanıklı olduğunu nasıl anlarsınız? "Su basıncı" ve "hava alır" gibi ifadeler ne anlama gelir? Yağmur kıyafeti seçerken hangi kriterlerin önemli olduğunu ve hangi su geçirmez malzeme alternatiflerinin bulunduğunu buradan öğrenebilirsiniz.
Su basıncı ne anlama gelir?

Su basıncı ne anlama gelir?

Su basıncı, yağmur montu, yağmur pantolonu ve benzeri kıyafetlerinin suya dayanıklılığını ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Su basıncı, malzeme yüzeyinde ne kadar miktarda suyun içeri sızmadan durabileceğini gösterir. Bu da pratikte şu anlama gelir: Kıyafetin su basıncı değeri ne kadar yüksekse suya dayanıklılığı da o kadar yüksek olur. Avrupa normlarına göre 1.500 milimetre ve üstü su basıncına dayanıklı kıyafetler suya dayanıklıdır. Tchibo'nun yağmur kıyafetleri ise 3.000 milimetre su basıncına dayanıklıdır. Bu sayede bütün gün fırtınalı ve yağmurlu havalarda bile kuru kalırsınız.

Çok önemli: Kıyafetin hava alması

Su geçirmez kıyafetlerin en önemli özelliklerinden ve olmazsa olmazlarından biri de hava almalarıdır: eğer nem materyalin liflerine nüfuz edebiliyorsa, kıyafet hava alıyor demektir. Bu kural pamuk gibi doğal lifli malzemeler için geçerlidir; fakat konu yağmur kıyafetleri olduğunda materyal fazla geçirgen olmamalıdır. Dışarıdan içeriye ıslaklık sızmamalıdır. Bu nedenle fonksiyonel kumaşlar sayesinde vücuttaki nemin dışarıya transferi sağlanabilir, fakat yağmur ve rüzgâr dışarıdan içeriye giremez. Suya dayanıklı kıyafetlerde nem içeride kalmaz ve her zaman rahat edebileceğiniz bir vücut iklimi sağlanmış olur.
Çok önemli: Kıyafetin hava alması
Kesinlikle olmalı: Kapalı dikişler

Kesinlikle olmalı: Kapalı dikişler

Su, yağmura dayanıklı kıyafetlerinin içine bile sızabilir. Bu da malzemenin yeterince iyi işlenmediği anlamına gelir. Problem şudur: Kıyafet üretilirken tek tek olan parçalar birbirine dikilir, bu nedenle malzemenin dikiş yerlerinde iğne delikleri oluşur. Bu noktada kıyafetin su geçirmezlik özelliği zarar görür ve güçlü bir yağmurda bu ufacık deliklerden içeri su sızabilir.

Kaliteli bir yağmur kıyafeti kapalı dikişlere sahip olur: İç kısımdaki dikiş yerlerinin üzerine, dikişleri kapatmak için, bir bant yapıştırılır. Isı uygulanarak bantın kumaşa tamamen kaynaması sağlanır. Bu sayede küçük iğne delikleri tamamen kapatılmış olur.

Ecorepel® doğal olarak su tutmaz

En iyi teknolojiler genellikle doğayı baz alır. Örneğin, ecorepel® kaplama su kuşlarının kuru kalmaları için üzerlerinde su tutmama özelliğini taklit eder. Şuna emin olabilirsiniz: Parkta az önce suya dalmış olan ördekleri izliyorsunuz, sonra birden uçtuklarını görüyorsunuz. Bu hayvanların tüylerini kaplayan yağlı bir madde üretmeleri sayesinde suyu üzerinlerinde tutmamalarıyla mümkün olur. Kokusuz yüksek teknolojili ecorepel®, yağmur damlacıklarının penetrasyonu azaltır. Kaplamalı kumaş yumuşak kalır ve hava alır. Artı olarak kimyasal kaplamaların tersine, ecorepel® çevre dostudur ve florokarbon (PFC) içermeyerek vücutta strese neden olmaz.
Softshell, kötü havalar için çok yönlü kurtarıcı

Softshell, kötü havalar için çok yönlü kurtarıcı

En modern ve çok yönlü tekstil ürünü Softshell kumaştır. Üç farklı katmandan oluşur: Dayanıklı bir dış katman, hava alan zar ve yumuşacık iç yüzey. Dıştaki dayanıklı yüzey su tutmaz ve dışarıdan izolasyon sağlar, vücudu rüzgâra ve yağmura karşı korur. Nemi asla emmez, ama çok iyi şekilde transfer eder. Bu çok önemlidir, çünkü zarın ortasındaki nem içeriden dışarıya iletilir. İyi bir atmosfer sağlanması için içerideki nem dış katmana iletilmelidir. İç kısım istenilen şekilde kuru kalır. En alt katmandaki ince velürden pelüş ya da benzeri malzeme hava yastığı etkisi yaratır, bu da sizi yumuşacık ve sıcakcık tutar.

Yağmur pantolonu - tarz & fonksiyonel

Yeni geliştirilen yağmur kotları suya dayanıklı ve kir tutmaz olmaları sayesinde dışarıda yapılan aktiviteler için idealdir. Pantolon modern ecorepel® kaplamasıyla geçirgen değildir ve son derece rahattır: Kot pantolonun dayanıklı, streç pamuklu yapısı yüksek oranda elastan içerir ve bu sayede esnektir, vücuda mükemmel şekilde oturur.

Kot pantolonun güvenli olmasına da dikkat edilmelidir: Örneğin sık sık bisiklete biner misiniz? O zaman bacak içleri reklektörlü olan bu pantolon sokaklarda gezinirken daha fazla görünürlük sağladığı için güvenlik açısından idealdir.

Yağmurlu havalara uygun giyinmek

    
 • Haki Fonksiyonel Parka
High-Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
359,95TL
249,95TL
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Lacivert Fonksiyonel Palto
High-Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
499,95TL
269,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Lacivert Mevsimlik Trençkot
Kapalı dikişler sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
139,95TL
99,95TL
    
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Siyah Mont
High-Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
429,95TL
279,95TL
 • Lacivert Hafif Parka
Çevre dostu ecorepel® emprenye sayesinde kir tutmaz
299,95TL
199,95TL
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Lacivert Unisex Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgâr geçirmez, hava alır
109,95TL
89,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Yağmur Pantolonu, Siyah
High Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
94,95TL
69,95TL
    
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Siyah Cep Şemsiyesi
Düğmeye basarak açılır ve kapanır
109,95TL
 • Lacivert Cep Şemsiyesi
Akıllı kapanma mekanizması: ıslak kısmı içe doğru kıvrılır
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Şemsiye
89,95TL
    
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Siyah Otomatik Şemsiye
Düğme ile açılır ve kapanır
109,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Lacivert Yağmur Çizmesi
Büyüklüğü eşitlemek için ilave iç taban
199,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Beyaz Puantiyeli Yağmur Çizmesi
Büyüklüğü eşitlemek için ilave iç taban
199,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Kurdeleli Yağmur Botu
149,95TL
119,95TL
    
 • Siyah Yağmur Botu
Büyüklüğü eşitlemek için ilave iç taban
 • Siyah Yağmur Botu
Kontrast renkte astarlı
199,95TL
124,95TL
Hızlı Görünüm
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Mavi Yağmur Botu
Metalik parlak üst yüzeyli
199,95TL
124,95TL

Hangi yağmurluk sizin için uygun?

İşe giderken, çocuklarla yaptığınız sonbahar tatilinde ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda: Küçük bir sağanak yağmurda ya da havanın kötü olduğu durumlarda yola çıkmak için çok neden var. Bu nedenle sonbahar aylarında ihtiyaçlarınızı doğru şekilde karşılayacak ve sizi koruyacak bir yağmur montuna ihtiyaç duyarsınız. Size en uygun yağmur montu hangisi?
Bütün gün bisiklette

Bütün gün bisiklette

Bisiklete binmek sağlıklıdır, eğlencelidir, hızlı ve basit bir şekilde hedefinize ulaşmanızı sağlar. Sonbahar aylarında bisikletle gezmeyi seviyorsanız trafikte ya da durakta beklerken sizi her hava koşuluna karşı koruyacak malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Bu malzemeler yağmurdan, çamurdan ve rüzgârdan korurken hareket özgürlüğü kısıtlamamalı ve hava alan bir yapıda olmalıdır.

Bu nedenle Softshell montlar her gün bisiklete binenler için son derece uygundur. Özellikle uzun kesimli montlar ve paltolar idealdir. Üst bacak kısımları yağmurda bisiklete binerken hem üstten hem de su sıçramaları nedeniyle ıslanır. Aynı zamanda montun alt kısmından rüzgâr girmez.

Çocuk ve huni ile dışarıda

Çocuklarla dışarıda çok vakit geçirenler iyi bilir: Biraz çamur diye bir şey yoktur. Kötü havaların eğlenceyi azaltamayacağı gibi bütün aile için dışarıda vakit geçirirken dayanıklı yağmur kıyafetlerine ihtiyaç duyarsınız. Hava alan, suya dayanıklı bir fonksiyonel mont sizin için doğru seçimdir: Oyun parkında, köpeğinizi gezdirirken ya da market alışverişine giderken, istenmeyecek şekilde fazla terlemeden kötü havalardan korunabilirsiniz.

Kalabalıkları daha iyi görebilmek için kapüşonun küçük bir siperi olması gerekiyor. Isıya uyum sağlamak konusunda esnek olan modeller son derece pratiktir. İç astarı çıkarılabilen polar mont şeklinde olan modelleri mevsime uygun olarak yılın her zamanı kullanabilirsiniz.
Çocuk ve huni ile dışarıda
Ailenin yöneticisi çok meşgul

Ailenin yöneticisi çok meşgul

Sabahları bisikletinizle işe gidersiniz, öğleden sonra çocuklarınızı arabayla spora bırakırsınız, arada da alışverişe gidersiniz ve nihayet akşam olunca yine arkadaşla buluşursunuz. Bir güne bu kadar çok şeyi sığdıranlar, onları kötü hava koşullarından koruyacak çok yönlü mevsimlik montlarına güvenirler.

Ailenin yöneticisi olarak sadece rüzgâra ve suya karşı dayanıklı bir yağmur montuna değil, aynı zamanda çok yönlü ve güzel görünen bir destekleyiciye ihtiyaç duyarsınız.Örneğin, günlük eşyalarınız için montun yeterince cebi olması… İç kısmı çıkarılabilen şık bir parka hem modaya uygundur hem de her duruma uyum sağlar.

Kötü havalarda bile çok şık

Modaseverler kötü havalarda bu mottoyu benimserler: "Güzel görünmenin bedeli ağırdır." Ama doğru yağmur kıyafetleriyle zorluk çekmek değilsiniz. Yağmurlu sonbahar aylarında bile istediğiniz yere şık ve kuru bir şekilde gidebilirsiniz. Sizin için en mükemmel yağmur koruması trençkot olabilir. Bu klasik parça artık suya ve rüzgâra dayanıklı, kapalı dikişli olarak üretildi.

Özellikle kapüşonu çıkarılabilir olan modeller son derece pratiktir. Fonksiyonel bir moda harikası olarak akşam restoranda yemek yiyip sonrasında yağmurda evinize gidebilirsiniz. Trençkot, yağmur montu gibi görünmese de aynı fonksiyonlara sahiptir.
Kötü havalarda bile çok şık

Spor kıyafetlerinizin keyfini daha uzun süre yaşayın

Yağmur kıyafetiniz ne kadar kaliteli olursa olsun yağmurda, rüzgârda ve zorlu hava şartlarından etkilenebilir. Bu nedenle düzenli olarak kıyafetinizi kullanmaya kısa bir ara verip bakım programı uygulamalısınız. Bu sayede kıyafetinizi fonksiyonel özellikleriyle uzun süre kullanabilirsiniz. Küçük yıpranmaları dikiş setiyle kendiniz tamir edebilirsiniz.

Yağmur kıyafetlerinin bakımı

Yüksek kaliteli bir yağmur kıyafeti sadece su geçirmez olmakla kalmaz, aynı zamanda kir de tutmaz ve uzun ömürlü olur. Buna rağmen zaman içinde kıyafetin gözeneklerinde kir birikebilir ve bu da hava almasını engelleyebilir. Bu nedenle kıyafetin sık sık yıkanması gerekir, ama endişe etmeyin: Bazı ufak detaylara dikkat ederek kıyafetinizi evinizdeki çamaşır makinesinde rahatça yıkayabilirsiniz .

Genel olarak: Suya dayanıklı kumaşları her zaman 30 ya da en fazla 40 derece olan düşük ısılarda yıkayınız. Tam dereceyi öğrenmek için kıyafetin yıkama talimatını okuyun. Deterjan olarak narin yıkama için uygun olan sıvı deterjanları tercih edin. Toz deterjanlar malzemenin üzerinde birikip kalabilir. Gözenekleri tıkayacağı ve liflere zarar vereceği için yumuşatıcı kullanmayın.

Yağmur kıyafetinizin kaplamasını her dört yıkamada bir kere olmak üzere tazelemeyi ihmal etmeyin. Kaplama malzemesini sprey olarak uygulayabilirsiniz. Dış yüzey spreylenirken iç yüzey zarar görmez. Kıyafetinizi askıya asıp yirmi ile otuz santimetre arası bir mesafeden eşit şekilde spreylemek en doğru uygulamadır. Spreyi solumamalısınız ve uygulama sonrası odayı havalandırmalısınız.

Yağmur kıyafetinizi onarın

Montlar genellikle dayanıklılıklarıyla öne çıkarlar ama bu onların zarar görmeyeceği anlamına gelmez: Yanlışlıkla sivri bir köşeye ya da bir eşyaya çarptınız ve maalesef başınıza geldi: Kıyafetiniz delindi. Su geçiren kıyafetlerin aksine, yağmur kıyafetleri böyle bir durumda iğne ve iplikle kolayca tamir edilebilir. Dikilen kısımda iğne delikleri olacağı için su geçirmez özelliğini kaybedebilir, fakat ufak hasarlar kıyafetinizi atmanızı gerektirmez.

Genel anlamda zayıf noktaya örnek olarak omuzlardaki, kol ve yaka kesimlerindeki dikişleri ya da dikiş şeritleri verebiliriz. Sık kullanım nedeniyle ya da fazla yük taşıması durumlarında yıpranmalar yaşanabilir. Problemi ortadan kaldırmak için şunları yapabilirsiniz: Öncelikle bir temizlik malzemesiyle zarar gören alanı yıkayın. Yırtılmış kenarları kumaş tutkalı ile yapıştırın ve en az iki dakika boyunca birbirine bastırın. Sonrasında yapıştırıcıyı en az 12 saat kurumaya bırakın.

Küçük bir deliği ya da yırtığı kendiniz kolayca tamir edebilirsiniz. Bunun için öncelikle dış kısmı yapışkan bant ile sabitleyin ve iç kısmını temizleyin. Sonra kendinden yapışkanlı yamayı kıyafetin iç kısmından yırtılan yere yapıştırın. Ekstra ipucu: Yamanın kenarlarını yuvarlak hâle getirirseniz, daha uzun süre dayanacaktır.

Her türlü hava koşuluna ayak uydumak için çocuklar için yağmur kıyafetleri

    
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Yağmur Montu, Açık Mavi
 • Yağmurluk, Lacivert
 • Yağmurluk, Kırmızı
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde suya ve rüzgâra dayanıklıdır, hava alır
99,95TL
69,95TL
 • Puantiyeli Yağmurluk
Rüzgar ve su geçirmez, hava alır
149,95TL
99,95TL
Hızlı Görünüm
 • Mavi Yağmur Montu
Kaplama ve kapalı dikişler sayesinde rüzgar ve su geçirmez, hava alır
249,95TL
169,95TL
Hızlı Görünüm
 • Mavi Yağmur Montu
Rüzgar ve su geçirmez, hava alır
159,95TL
129,95TL
Hızlı Görünüm
    
 • Yağmur Montu
High Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
 • Yağmur Montu
High Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
 • Mavi Yağmur Montu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
199,95TL
139,95TL
Hızlı Görünüm
    
 • Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgar ve su geçirmez ve hava alır
 • Yağmur Pantolonu, Turkuaz
Rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
129,95TL
124,95TL
Hızlı Görünüm
 • Yağmur Pantolonu, Lacivert
Rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
129,95TL
124,95TL
Hızlı Görünüm
 • Termal Yağmur Pantolonu, Mavi
Rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
    
 • Gri Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
159,95TL
99,95TL
Hızlı Görünüm
 • Mavi Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
159,95TL
99,95TL
Hızlı Görünüm
 • Mavi Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplama ve kapalı dikişler sayesinde su ve rüzgar geçirmez, hava alır
 • Lacivert Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgâr ve su geçirmez, hava alır
159,95TL
99,95TL
Hızlı Görünüm
    
 • Yağmur Pantolonu
High-Performance kaplaması ve kapalı dikişleri sayesinde rüzgar ve su geçirmez ve hava alır
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
 • Lacivert Yağmur Pantolonu
Kaplama ve kapalı dikişler sayesinde rüzgar ve su geçirmez, hava alır
129,95TL
74,95TL
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
Maalesef tüm stoklar tükenmiştir
Kadın spor kıyafetleri

Kadın spor kıyafetleri

Daha fazla fitness kıyafeti için spor giyim kategorisini ziyaret edin

Kadın kategorisine
Erkek spor kıyafetleri

Erkek spor kıyafetleri

Daha fazla spor kıyafeti için erkek kategorisini ziyaret edin

Erkek kategorisine