Temizlik

 • Demleme Ünitesi: Yandan Çıkarılabilir
 • Su Kabı: Yukardan Çıkarılabilir
 • Kahve Telvesi Kabı: Önden Çıkarılabilir
 • Otomatik Kireç Çözme Göstergesi
 • Not: Münferit Parçalar Bulaşık Makinesinde Yıkanabilir Değildir!

İlk defa çalıştırırken

Coffee-Only modelleri sütlü kahve çeşitlerini hazırlayamaz.

Bununla birlikte tam otomatik makinelere uygun olan bir elektrikli ya da indüksiyonlu süt köpürtücü tercih edebilirsiniz.
Tchibo olabildiğince çok insanın taze hazırlanmış kahvenin tadını çıkarabilmesini istiyor. Bunun için tam otomatik kahve makinesi gerekli olan tüm donanıma (örn. kaliteli bir koni değirmene) sahiptir. Bunun yanında, ilgili fonksiyonlara odaklanarak, sadece kahve keyfine gerçekten katkıda bulunan şeyler için ödeme yaparsınız. Tchibo tam otomatik kahve makinesinin rakipsiz fiyat-performans oranı işte böyle ortaya çıkar.

Demlemeden önce

Durulama işlemi, makine her açıldığında otomatik olarak başlar. Bu işlemi su tuşuna basarak iptal edebilirsiniz, ancak devre dışı bırakamazsınız.

Kahve kalıntıları ve atık su, durulama sırasında makinenin borularından ve kahve çıkışından boşaltılır. Bu, kahvenin tadını her zaman alıştığınız kalitede ve sıcaklıkta çıkarabilmeniz için önemlidir.

Mümkün olan uyarlamalar ile ilgili daha fazla ayrıntıyı kullanma kılavuzundaki "Otomatik durulama işleminin uyarlanması" bölümünde bulabilirsiniz.
"Kireç çözme" sembolü yanmasa bile, makinenin kirecini çözmeniz gerekiyor. Kullanma kılavuzunda tarif edilen "kireç çözme" adımında olduğu gibi.

Demlerken

Öğütme seviyesini daha kaba bir seviyeye ayarlayın. Öğütmenin nasıl ayarlanacağını öğrenmek için kullanım kılavuzunun "Öğütme Düzeyini Ayarlama" bölümüne bakın.
Kahveyi daha sert seviyorsanız, kahve düğmelerinden herhangi birine basmadan önce Intense+- düğmesine basın. Kahve daha sonra daha fazla çekirdekle hazırlanır.

Büyük bir fincan için iki kat daha fazla içecek veya aynı anda iki kahve hazırlamak için Çift Fincan işlevini kullanabilirsiniz. Bunun için kahve tuşlarından birine basmadan önce içecek miktarını ikiye katlamak için ""2x"" yazan tuşa basın.

Her iki işlev de kombinasyon halinde kullanılabilir.

Demlemeden sonra

Öğütme derecesini ince olarak ayarlayın ve kahveyi daha sert hale getirmek için Intense+ tuşuna basın.

Espresso'ya özel olarak kahve miktarı fincana göre o kadar azdır ki çabuk soğur. Bu nedenle en iyisi kahveyi hazırlamadan önce fincanı ısıtmaktır. Bunun için sıcak su tuşuna basın. Sonrasında yaklaşık 50 ml sıcak su alta koyacağınız fincana akar. Kahve hazırlamaya başlamadan önce bu suyu dökün.
Yaklaşık 10 dakika boyunca hiçbir tuş basılmazsa, makine bekleme modunda otomatik olarak kapanır. Böylece elektrik tasarrufu yapılır.

Bu zaman aralığını 20 veya 30 dakikaya uzatabilirsiniz. Hatta yeni modellerde 120 dakika olması mümkündür. Tüm detayları kullanma kılavuzundaki "bekleme modu (sessiz mod)" bölümünde bulabilirsiniz.
Kahvenizin tadından memnun değilseniz, aşağıdakileri deneyebilirsiniz: Kullandığınız kahve çekirdeği seçimini gözden geçirin. Ek olarak Intense+ tuşu sayesinde veya öğütme derecesini değiştirerek yoğunluğu da çeşitlendirebilirsiniz.

Yine de tam otomatik makinenizden mum değilseniz, satın aldıktan dört hafta sonraya kadar iade edebilirsiniz. Bu, fatura ile birlikte Tchibo mağazalarımızdan birinde de kolaylıkla yapılabilir.

Öğütme derecesi ayarlama

Bu şekilde kahveniz aromasını tamamen ortaya çıkarır. Burada size mükemmel bir lezzet deneyimi için hangi öğütme derecesinin gerektiği konusunda öneriler veriyoruz:
 • BARISTA Espresso öğütme derecesi 1
 • Espresso – Sizilianer Art öğütme derecesi 1
 • Espresso – Mailänder Art öğütme derecesi 1
 • BARISTA Caffè Cremaöğütme derecesi 2
 • Caffè Crema – mild öğütme derecesi 2
 • Caffè Crema – vollmundig öğütme derecesi 2
 • BARISTA Crema Blondöğütme derecesi 2

DIKKAT – maddi hasar

 • Öğütme derecesi ayarı sadece öğütücü çalışırken yapılabilir..
 • Öğütme derecesini sadece küçük kademelerle değiştirin ve öğütme derecesini tekrar değiştirmeden önce 1-2 fincan kahveden sonra lezzet değişimini gözlemleyin.

İçecek miktarını değiştirme

Ayarlanan içecek miktarlarını kalıcı olarak değiştirebilirsiniz. Her içecek düğmesi için ayrı bir ayar mümkündür: Espresso ve Caffè Crema için birer tane. .

Makineyi Satın Aldığınızdaki Ön Ayar:
Espresso yakl. 40ml – Caffè Crema yakl. 125 ml

Olası ayarlamalar hakkında daha fazla bilgiyi kullanma kılavuzundaki "İçecek Miktarının Değiştirilmesi" başlığı altında okuyabilirsiniz.

Demleme grubunu temizleme

Demleme grubunuzu temizlemek bu kadar kolay:
Tam otomatik makineyi her gün kullanıyorsanız, demleme grubunu haftada bir temizlemenizi öneririz.
Makine pos haznesindeki posa miktarını kontrol etmez, ancak çıkarma sayısını hesaplar. Bu nedenle bir "ara boşaltma" sırasında "posa haznesini boşalt" sembolünün ışığı yanabilir. O zaman tekrar boşaltırsınız.

Boşaltırken, "posa haznesini boşalt" sembolü yanıp sönmeye başlayana kadar çekmecenin ve kahve posası kabının makineden çıkarıldığından emin olun. Makine ancak o zaman haznenin boşaltıldığını kaydeder.

Makine kapalıyken boşaltım yapmak kaydedilmeyecektir.
Belli bir miktardaki kahvenin demleme grubunun yanına dökülmesi teknik olarak tamamen engellenemez. Bu, özellikle bir iri öğütme derecesi ayarlanmışsa veya Intense>sup>+-düğmesi kullanılırsa gerçekleşebilir, çünkü bu durumda demleme grubu olabildiğince çok kahve ile doldurulur.

Kireç çözerken

Makinenizin kirecini ekranda gösterir göstermez çözmelisiniz. Böylece elektrik tasarrufu yaparsınız ve makinenizin ömrünü uzatırsınız. Tam otomatik kahve makinenizi ne kadar sık kullandığınıza bağlı olarak, bu işlemi ayda bir veya yılda en az birkaç defa yapmalısınız.

Ayrıca kireç çözme programı iki adımdan oluşur: kireç çözme ve durulama. Tüm detayları kullanma kılavuzunda:

DIKKAT – kireçlenme nedeniyle cihaz hasarı

Ekranda "kireç çözme" sembolü yandığında (yakl. 20 l sonra), makinenin kireci çözülmelidir.
Sonraki günlerde makinenin kirecini çözün. Kireç çözme işleminin etkisiz kalacağı kadar fazla kireç oluşacağı için, daha uzun süre beklemeyin.

Kireç çözme işlemi yaklaşık 15 dakika sürer
Örneğin durgol® markasının özel kireç çözücüsü gibi, kahve ve Espresso makineleri için piyasada bulunan bir sıvı kireç çözücü kullanın. Lütfen formik asit bazlı bir kireç çözücü kullanmayın.
 1. Makineyi açma/kapama tuşu ile kapatın.
 2. Örneğin durgol® markasının özel kireç çözücüsü gibi, kahve ve Espresso makineleri için piyasada bulunan bir sıvı kireç çözücü kullanın. Lütfen formik asit bazlı bir kireç çözücü kullanmayın.
 3. Boşaltılan kabı (en az 500 ml dolum kapasiteli) tekrar kahve çıkışının altına yerleştirin.
  Alta yerleştirdiğiniz kap durulama aşamasında birçok defa boşaltılmalıdır.
 4. Makineyi açmak için açma/kapama tuşuna basın.
  Makine ısınana ve tüm tuşların ışığı sürekli yanana kadar bekleyin.
 5. Açma/kapama ve Espresso tuşlarına (yakl. 5 saniye), 2 sinyal sesi çıkana kadar basılı tutun. Tuşları bırakın.
  „Kireç çözme“ sembolü ve Espresso tuşu yanıp söner.
  Kireç çözmeyi başlatmak için Espresso tuşuna basın. „Kireç çözme“ sembolü yanıp söner.

  Kireç çözme işlemi başlar.Kireç çözme işlemi yaklaşık 15 dakika sürer.  Makine boruların içerisine 40 saniye aralıklarla birkaç defa kireç çözücü pompalar. Her defasında kaba yakl. 50 ml sıvı akar.
 6. Alta yerleştirdiğini kabın taşmaması için her pompalama işleminden sonra çıkan kireç çözücü çözeltiyi dökün.
  Bittiğinde "kireç çözme" ve "su doldurma" sembolleri yanar ve Espresso tuşu yanıp söner.
 7. Makineden su tankını alın ve kullanma kılavuzunun "su tankını temizleme" bölümünde tarif edilen şekilde esaslı şekilde temizleyin.
 8. Durulama aşaması başlar.
  Boşaltılan kabı (en az 500 ml dolum kapasiteli) tekrar kahve çıkışının altına yerleştirin. Alta yerleştirdiğiniz kap durulama aşamasında birçok defa boşaltılmalıdır.
  Su tankını temizledikten sonra MAX işaretine kadar  soğuk musluk suyuyla doldurun ve sonrasında tekrar makineye yerleştirin.
  "Su doldurma" sembolü yanar ve durulama işlemi birkaç saniye sonra otomatik olarak başlar.
 9. Su tankındaki suyun yaklaşık yarısı durulama için kullanılır.
  Sonrasında makine yakl. 1 dakika durur..  Son olarak su tankındaki suyun ikinci yarısı da durulama için kullanılır. Bittikten sonra makine otomatik olarak uyku moduna geçer. Kireç çözme işlemi sonlanır.

Kireç çözmek için hangi kireç çözücü önerilir?

Kireç çözmek için durgol® – markasının özel kireç çözücüsünü öneririz – her Tchibo mağazasında, bayilerde ve Tchibo.com.tr'de mevcuttur.

DIKKAT – kireçlenme nedeniyle cihaz hasarı
 • Makinenin kirecini göstergede çıkar çıkmaz (yakl. 40 l sonra) çözdürün. Makinenizin kullanım ömrünü uzatır ve enerji tasarrufu sağlar.
 • Formik asit bazlı kireç çözücü kullanmayın.
 • Kahve ve Espresso makineleri için piyasada bulunan bir sıvı kireç çözücü kullanın. Diğer maddeler cihazın malzemelerine zarar verebilir ve/veya etkisiz olabilir.
Makineyi kapatın. Kireç çözme modunu tekrar başlatmayı deneyin. Ayrıca kullanma kılavuzundaki veya kireç çözme.