Saklama Kapları: Her Zaman Taze Gıdalar İçin

Sabah uykulu bir şekilde kahvenizi hazırlamak için mutfağa giriyorsunuz ve yırtılmış paketten toz kahve yerlere dökülüyor. Bu gibi sık karşılaşılan can sıkıcı durumları önlemenin en pratik yolu saklama kapları kullanmaktan geçer. Kapaklı pratik kaplarda yiyecekleriniz çok daha uzun süre taze kalır, kolay çıkarılır ve dolaplarda daha düzenli bir şekilde saklanır. Farklı malzemelerden yapılmış ve her büyüklükte saklama kapları çeşitleri Tchibo’da tek tek ya da setler halinde bulunur.
Taşınabilir Yemek Kutusu
379,00TL
2 Adet Taze Tutan Küre
219,00TL
2 Adet Kurabiye Kutusu
449,00TL
Saklama Kabı, Katlanabilir
2 Adet Saklama Kabı, Katlanabilir
449,00TL
449,00TL
Yeşillik Saklama Kabı
299,00TL
6 Adet Döner Kapaklı Kavanoz
199,00TL
Saklama Kabı, Katlanabilir
2 Adet Saklama Kabı, Katlanabilir
449,00TL
449,00TL

Saklama Kapları Neden Önemlidir?

Hava geçirmez kapakları sayesinde saklama kapları gıdalarınızın daha uzun süre bozulmadan korunmasını sağlar. Böylece kahve ve baharat gibi aromatik gıdaların kokuları azalmaz. Kıyma gibi buzlukta saklamak istediğiniz gıdalar buzdolabını poşetinde saklanırsa don yanığı gerçekleşebilir, etiniz kuruyabilir ya da çatlayabilir; sızdırmaz saklama kabı bu istenmeyen olayları engeller. Her saklama kabı dondurucuda kullanıma uygun değildir, ürün açıklamasındaki bilgilere dikkat edilmelidir. Saklama kabı çeşitleri özellikle de mutfağınızı düzenli tutma konusunda yardımcıdır, yerden tasarruf etmenize imkan verir. İstiflenebilir saklama kabı modelleri şekline göre değişmekle birlikte üst üste ya da yan yana kullanılabilir.
Cam, Seramik veya Plastik?

Cam, Seramik veya Plastik?

Mutfakta kullanılmak üzere üretilmiş saklama kapları materyaline göre farklı alanlarda tercih edilebilir. Raflara yerleştirilen kapaksız saklama kapları genelde seramik ya da porselenden yapılmış ve tasarımıyla ön plana çıkan cinstendir. Mutfağa dekoratif bir eklenti olacak bu ürünlerde süslemelere rastlayabilirsiniz. Makarna, pirinç ve benzer dayanıklı gıdalar ise cam saklama kapları tercih edilir. Böylece erzak dolabında saklanabilirler ve içerikleri kolayca görülür. Kolay temizleme sunmaları sayesinde plastik saklama kabı çeşitleri özellikle tercih edilir, sosis, peynir gibi şarküteriler ya da balık gibi etleri dondurucu ya da buzdolabında saklamak ve seyahat için idealdir.
Metal Saklama Kapları ile Mutfağınıza Hava Katın

Metal Saklama Kapları ile Mutfağınıza Hava Katın

Plastik kullanmamaya çalışıyor ve plastik dışı saklama kabı tercih ediyorsanız metal sızdırmaz saklama kabı da iyi bir alternatiftir. Metal saklama kabı çeşitleri hem dayanıklı hem de şık olmaları ile dikkat çekerler fakat bunların yanında ısıtılmaya elverişli değillerdir. Mikrodalga ya da ocakta kullanılmazlar, buzdolabında saklanmazlar. Açık mutfak raflarında kahve, çay, bisküvi ve baharatlarınızı saklamak ve mutfağınıza şık bir görüntü kazandırmak için idealdirler.

Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saklama kapları satın alırken boyutlarına da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin spagetti gibi makarnaları koymak istediğiniz saklama kabı yeterli yükseklikte olmalıdır. Ürünü satın almadan önce içine koyacağınız gıdanın boyunu ölçüp üzerine en az bir parmak eklemelisiniz. Baharat ve kahve gibi aromatik gıdalar için küçük boy saklama kapları uygundur, böylece içinde fazla hava kalmaz. Saklama kaplarınızı mutfağın açık raflarında muhafaza etmek istiyorsanız raf genişliği ve derinliğini de hesaba katmalısınız. Sızdırmaz saklama kabı gibi hava geçirmeyen bir ürün istiyorsanız lastik contalı saklama kabı çeşitleri uygun olacakken tahıl ve benzeri gıdalar için hızlı açılan klips kapaklı saklama kapları mutfak aletleri arasında yerini alır. Ayrıca saklama kapları içine yerleştireceğiniz kaşıklar büyük kolaylık sağlar.
Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler