Kesme Tahtaları: Birden fazla iş için vazgeçilmez mutfak yardımcıları

Birçok yemeğin hazırlanması, malzemelerin doğranmasıyla başlar. Sebze, meyve, et, ekmek, peynir veya sosis, ne olursa olsun yiyeceklerinizi düzgün ve kolay bir şekilde kesmek istiyorsanız kesme tahtaları vazgeçilmezdir. Farklı ebat ve materyallerden oluşan mutfak yardımcıları, kesim işlemlerinizin hijyenik olmasını ve tezgahınızın kirlenmemesini sağlar. Kullanımdan sonra pratik altıklar, hızla temizlenir ve tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Kesme Tahtası Boyutları ve Şekilleri

Büyük boyutlu gıdaların kesilmesi, aynı anda çok sayıda sebze ve meyvelerin doğranması için geniş, kare şeklinde kesme tahtaları idealdir. Kesme tahtaları yiyecek servisi için de uygundur; kahvaltı için ahşap küçük kesme tahtaları, pizza içinse yuvarlak doğrama tahtası kullanılabilir. Bu yuvarlak modeller peynir tabağı oluşturmak ve misafirlerinize sunmak için de doğru seçim olacaktır. Artanların taze kalması için büyük bir kase ya da kapak ile tahtanızın üzerini kapatabilirsiniz. Mutfağınızda temel ekipman için kesme tahtalarını set olarak satın alabilirsiniz.
Ahşap, Plastik, Cam: Farklı Materyallerle Kesme Tahtası Modelleri

Ahşap, Plastik, Cam: Farklı Materyallerle Kesme Tahtası Modelleri

Plastik kesim tahtaları uygun fiyatlı, kesiklere karşı dayanıklı ve temizliği kolaydır. Bulaşık makinesinde yıkanabilir. Huni şekline bükülebilen esnek silikon kesme tahtası modelleri doğradıklarınızın pişirme kabına kolay aktarılmasını sağlar. Farklı büyüklüklerde bulabileceğiniz ahşap kesme tahtaları doğal bir görünüm sunmasının yanında sağlamlığı ile dikkat çeker. Yumuşak malzemesi sayesinde bıçaklardan zarar görmez. Bunun yanında ahşap bulaşık makinesinde zarar görebileceği için ve bunun sonucunda çatlayabileceği için elle durulanmalıdır. Cam kesme tahtası modelleri ise rengi bozulmaz ve üzerinde kesik izleri oluşmaz yapıdadır.
Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Kesme Tahtası Modelleri

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Kesme Tahtası Modelleri

Damlama tepsili kesme tahtaları yüzeyi temiz tutarak iş yapmanızı sağlar. Ekmek kesme tahtalarının ızgara yüzeyi sayesinde kırıntılar tahtada kalır. Kesilen yiyecekleri tahtadan tencereye, tavaya veya kaseye rahatça aktarmak için çekmeceli bir kesme tahtası idealdir. Kabuklar ve artıklar böylece doğrudan çöp kutusuna gider. Birden fazla kase kullanarak kesim sırasında iyi kısımları kötü kısımlardan veya çeşitleri birbirinden ayırabilirsiniz. Su ise olukları sızan sıvıları yakalar, böylece sıvılar mutfak tezgahınıza damlamaz.

Yerden Tasarruf Sağlayıcılar: Çok İşlevli Kesme Tahtaları

Küçük bir mutfağınız varsa ve depolama alanınız sınırlaysa, çok işlevli kesme tahtaları doğru bir tercihtir. Ekmek kutulu kesme tahtaları akıllıca bir şekilde yerden tasarruf sağlar. Kesme tahtası kullanılmadığı zaman kutu için bir kapak görevi görür. Entegre kesme tahtasına sahip bıçak kutuları da mevcuttur. Tepsili kesme tahtaları ile sadece kestiklerinizi ve artıkları toplamakla kalmaz, aynı zamanda tutturucu klipsleri, ev tipi lastik bantlar veya küçük bardak altlıkları gibi küçük gereçleri de saklamaya olanak verir. Ayrıca, tencere veya tavalarınız için özellikle ahşap veya camdan yapılmış yuvarlak kesme tahtalarını da tercih edebilirsiniz.
Yerden Tasarruf Sağlayıcılar: Çok İşlevli Kesme Tahtaları